Kas İskelet – Bork.com.tr

Kas İskelet

GLUKOZAMİN NEDİR?

Glukozamin, insan vücudunda doğal olarak bulunan ve amino şeker olarak sınıflandırılan bir bileşiktir. Eklemlerin birbirine çarpmasını ve sürtünmesini engelleyen jelsi koruyucu kıkırdak tabakalarında bulunur. Besinlerde doğal şekilde bulunmadığı için besin takviyesi olarak alınır. Takviyeler çoğunlukla laboratuvar ortamında, karides, yengeç, ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıların kabuklarından üretilir. Özellikle kemik ve eklem hastalıklarının tedavisi ve korunmasında kullanılan glukozaminin faydalarına dair daha çok çalışmaya ihtiyaç olsa da orta yaş üstü kişilere tavsiye edilmektedir.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Glukozamin sıklıkla çeşitli durumların semptom tedavisine destek olarak gıda takviye ürünlerinde kullanılır.

Glukozaminin çalışma mekanizması hala tam olarak anlaşılamamasına rağmen, aşağıdaki faydaları gösterdiği gözlemlenmiştir:

Enflamasyonu Azaltabilir

Bir çalışmada, kemik oluşumunda yer alan hücrelere glukozamin uygulanmış ve önemli bir anti-enflamatuar etki gözlemlenmiştir.

Eklem Sağlığını Destekler

Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunur. Ana rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir. Bu dokular sinovyal sıvı adı verilen bir sıvı ile birlikte kemiklerin birbiri boyunca serbestçe hareket etmesini sağlar, sürtünmeyi en aza indirir. Glukozamin, eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşturulmasına katılan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşturulmasına yardımcı olur